Прокладання кабель-каналів

Прокладання кабель-каналів

Перше правило, яким необхідно керуватися при проектуванні і монтажі -

Максимальна відповідність вимогам пожежної безпеки.

Прихована електропроводка в дерев'яному будинку повинна прокладатися в негорючих матеріалах які володіють локалізаційною здатністю.

Естетичні і дизайнерські міркування повинні відступити на другий план. Це ж стосується і вартості проведення робіт. Під час можливої пожежі збитки будуть значно більші, ніж витрати на якісну проводку електромереж.

Як вже говорилося вище, самим якісним матеріалом для прокладки кабелів і проводів в прихованих порожнинах і пустотах за облицюванням стін або стель є металеві труби і сталеві короби. Якщо ж використовуються ПВХ -нг (які не підтримують горіння) матеріали у вигляді гофротруби або монтажних коробок, то вони з усіх боків повинні бути захищені прокладками з негорючих матеріалів, які слабо проводять тепло.

В якості таких ізоляційних прокладок можуть використовуватися алебастр, цементна штукатурка, бетон. Товщина шару визначається розрахунковою потужністю проводки.

Але найнадійнішим способом зробити будинок безпечним від виникнення пожежі при несправності в електропроводці є монтаж з використанням сталевих або мідних труб і коробів. Мідні труби набагато більш технологічні - їх можна згинати в обох напрямках без застосування складних спеціальних інструментів, що особливо актуально при прокладці проводки складної розгалуженої схеми.

Використання сталевих труб трохи складніше і вимагає певної кваліфікації монтажників. Такий монтаж значно спрощується при використанні спеціальних металевих кабеленесучих систем.

Вибираємо трасу електропроводки
Вибір і розмітка траси прокладки електричних кабельних ліній повинні проводитися в суворій відповідності вимог ПУЕ. Кількість поворотів і вигинів має бути мінімальним. Якщо протягування кабелю утруднено, внаслідок особливостей архітектури будівлі або наявності комунікацій в стінах, то в складних місцях встановлюються спеціальні металеві розпаєчні коробки (сталеві або мідні). Їх кількість не регламентується, але і не повинно бути зайвим. Кожне з'єднання, навіть виконане за всіма правилами, це зайва ланка, що вносить в систему невизначеність і послаблює загальну стійкість ланцюга.

Їх установка теж повинна відповідати певним правилам, наприклад, коробки категорично забороняється закривати декоративними панелями, перекриттями або іншими елементами, що ускладнює доступ при обслуговуванні, контролі або проведенні вимірювань.

Глибина трубопроводів для електропроводки повинна вибиратися так, щоб не порушувалися несучі характеристики і міцність дерев'яних стін і перекриттів. Кількість і розташування вигинів, розподільчих коробок та інших елементів розраховується так, щоб при необхідності можна було замінити провід на ділянці електромережі без необхідності пошкодження або розбирання дерев'яних конструкцій.

Діаметр металевої труби і товщина її стінок вибирається виходячи з властивостей кабелю. Кабель, прокладений в трубі повинен займати не більше 40% її внутрішнього січенняі з легкістю протягуватися на всю довжину ділянки. Крім того прокладати в кожній трубі допускається не по одному кабелю, а по кілька. При цьому їх сумарне січення також не повинно перевищувати 40% від діаметра труби. Січення кабелю визначається по зовнішньому діаметру, включаючи ізоляцію.

При монтажі прихованої електропроводки в дерев'яних будинках з використанням металевих труб, товщина стінки труб повинна вибиратися виходячи з січення жил кабелю (проводу), який проходить в цій трубі.

Січення жил, мм2 Труба з товщиною стінки не менше, мм
алюміній мідь
4 2,5 не нормується
6 - 2,5
10 4 2,8
від 16 до 25 від 6 до 10 3,2
від 35 до 50 16 3,5
70 від 25 до 35 4

Перед операцією протягування кабелю обов'язково проводиться вимір опору ізоляції. Це робиться для визначення відповідності провода технічним умовам проектної документації та з метою перевірки стану кабелю. Перевірка показує, чи не була порушена ізоляція при транспортуванні, зберіганні або підготовці до роботи. Після протягування ізоляція вимірюється ще раз, щоб виключити можливість підключення пошкодженого в процесі роботи провідника.

Який провід вибрати для прокладки в трубах?
Після складання схеми проводки і розмітки всіх вузлів розводки, необхідно визначити, який саме провід використовувати в монтажі.

Для дерев'яних конструкцій створені спеціальні провода під маркуванням ВВГнг (А) і ВВГнг-П (А).

Це мідні проводи з цільними жилами, яких може бути до п'яти. Ізоляція провода подвійна. Внутрішній шар зроблений з полівінілхлориду та ізолює кожну жилу окремо, причому кожен провід забарвлюється в інший колір, що полегшує монтаж вимикачів, освітлювальних та інших приладів. Зовнішня частина кабелю покривається спеціальною негорючою захисною ізоляцією з композитного пластика. Вона дуже міцна і гнучка, дозволяє без зусиль протягувати кабель значної довжини по трубі за допомогою спеціального сталевого троса.

Такі проводи експлуатуються при діапазоні температур від -50 до +50 ° С. Ізоляція має дуже високі антикорозійні властивості, не вступає в реакцію з хімічними речовинами і не деформується при температурних перепадах. Властивості нерозповсюдження горіння відповідають ГОСТ Р МЕК 60332-3-22.

Провід типу ВВГнг LS, ВВГнг-П LS за своїми властивостями не поступаються попереднім модифікаціям кабелів, але, додатково до них, при нагріванні не виділяють шкідливих непрозорих речовин і отруйного хлористого водню. На це вказує індекс LS.

Відповідний ГОСТ 22483 кабель NYM теж створений на базі мідних жил, але володіє потрійний ізоляцією. Жили ізолюються різнобарвним полівінілхлоридом окремо, потім все разом поліолефіновим композитним матеріалом і поєднуються в оболонку з негорючого полівінілхлориду. Такий кабель може мати до п'яти жил. Він проводиться за німецькою сучасною технологією, відомою як VDE.

Випробувальні роботи після монтажу проводки в дерев'яному будинку
Після закінчення монтажу металевих труб і коробок майбутньої електромережі проводиться вимір заземлення, який повинен визначити надійність з'єднання всіх частин ланцюга. Всі конструкційні елементи повинні бути з'єднані в один безперервний ланцюг, що забезпечує захист на будь-якій ділянці при приєднанні до шини з маркуванням «РЕ».

Після закінчення перевірочних робіт і усунення всіх можливих недоробок, проводяться роботи з прокладання кабелю. Довжина кабелю повинна вибиратися так, щоб в кожній монтажній коробці створювався певний запас довжини, який може знадобитися при зміні підключень.

У разі точної відповідності довжини кабелю відстані між установочними коробками, якщо потрібно підключити інший прилад, вимикач або зробити інші роботи, потрібно міняти кабель на всій довжині ділянки. Процес досить трудомісткий, та й вартість якісного кабелю досить висока.

Використовуються в прокладанні мереж дерев'яного будинку тільки трижильні або пятіжільних кабелі з обов'язковим заземленням. Експлуатація мережі без заземлення суперечить не тільки правилам техніки безпеки, а й елементарному здоровому глузду.

Виконані роботи

Веб-портал JooMix.