Техніка монтажу

Техніка монтажу

Технологія
Дерев'яні будинки відрізняються підвищеною пожежонебезпекою, тому електропроводка в таких будинках робиться трохи інакше, ніж, наприклад, в цегляних будинках. Виконання електромонтажних робіт в індивідуальних будинках з дерева регламентується "Правилами улаштування електроустановок" і СНіП 3.05.06-85 "Електронні пристрої. Проектування і монтаж електроустановок житлових і громадських будівель". Основна вимога до способу прокладки електропроводки це забезпечення надійного захисту від загоряння. Для цього електропроводку в дерев'яному будинку необхідно прокладати в оболонці, яка виключає горіння: сталеві труби, гофрошланг або короби з ПВХ, які не підтримують горіння. Електропроводка в дерев'яних будинках виконується кабелями з мідними жилами і з подвійною ізоляцією ВВГ або потрійною ізоляцією NYM, або іншими з ізоляцією, що не поширює горіння (маркування кабелю «нг»).

Труби і металогофри для електропроводки рекомендується кріпити не точно горизонтально, а з деяким ухилом, що забезпечує відтік конденсату, який може з'являтися при низькій температурі. З технічними вимогами більш детально можна ознайомитись в ГОСТ Р 50571.15-97 (МЕК 364-5-52-93: п. 522.3.2). Всі розвідні коробки слід застосовувати пластикові або металеві. Вимикачі і розетки в дерев'яному будинку монтуються в металевих або пластикових установочних коробках.

Якщо використовуються сталеві труби, то вони всередині повинні бути оцинковані або пофарбовані. Всі вигини металевого кабельного каналу, необхідно з'єднувати зварюванням, або виконувати на різьбі, не допускаючи наявності гострих країв на всій довжині комунікації. Виходи оснащуються пластиковими перехідниками.

Методи

Для прокладки електропроводки в дерев'яному будинку можна використовувати різні способи прокладки. Досить широко застосовується найпростіший метод -
зовнішня прокладка
. Для цього застосовуються дроти з посиленою, бажано подвійною і потрійнЗовнішня прокладкаою ізоляцією. Така електропроводка зазвичай прокладається або всередині монтажного пластикового короба або в металевих і пластикових гофрованих рукавах (металлогофр), що захищають провід від зовнішнього механічного пошкодження і поширення вогню при перевантаженні проводки. Відкриті дроти можна кріпити на фарфорових ізоляторах, як робили на зорі електрифікації, це створює стилізацію під старовину. Так робили електропроводку в тридцяті роки і в п'ятдесятих роках минулого століття навіть в цегляних міських квартирах, особливо комуналках.

Оригінально виглядає в дерев'яному будинку відкрита електропроводка, виконана ретро-кабелем. Кабель має вигляд крученого шнура і кріпиться на керамічних ізоляторах (роликах). Такий спосіб монтажу безпечний, тому що провід має два шари ПВХ ізоляції і зовнішній з натурального шовку. Крім того є повітряний проміжок між кабелем і дерев'яною поверхнею. Доступні різноманітні варіанти забарвлень зовнішньої обплетення: чорний, золотий, бежевий, білий, коричневий.

До речі, така електропроводка більш ремонтопридатна, її значно простіше оглянути і підключити при необхідності додаткові розетки. Провід можна монтувати по стінах і стелях, підвісити на тросах або струнах або приховати за плінтусами і налічниками. У такої проводки є і серйозні недоліки, наприклад, її легше випадково пошкодити, зачепивши кабель при перенесенні меблів або в процесі збирання. Відкрита проводка може залучити підвищений інтерес дітей і домашніх тварин, що зовсім не бажано.

Більш безпечна електропроводка в дерев'яному будинку в спеціальних пластикових коробах, однак вона не дуже прикрашає інтер'єр. На фоні дерев'яної стіни такі короби дуже помітні. Можна підібрати короба під колір натурального дерева (вони бувають коричневого і світло-коричневого кольору) і менше кидаються в очі. Вибираючи розмір коробів важливо враховувати, що для запобігання перегріву допускається заповнювати короба проводами по перетину не більше ніж на 50-60%.

Іноді застосовується інший варіант кріплення проводів при зовнішній електропроводці за допомогою спеціальних скоб. Такий спосіб теж не вирізняється особливою зовнішньою привабливістю, враховуючи що часто треба прокласти паралельно три-чотири дроти.

Якщо ж ви не хочете порушувати оформлення приміщень численними проводами з кріпленням, то слід вибрати прихований спосіб електропроводки.
 У дерев'яному будинку прихована електропроводка прокладається в стінах, порожнинах стелі, перекриттів, в фундаменті, під знімними підлогами, в трубах, гнучких металевих рукавах, а також в інших порожнинах будівельних конструкцій і в борознах під штукатуркою.

Всі проходи проводів крізь дерев'яні стіни виконуються в металевих гільзах і трубах. Місцезнаходження розподільчих коробок вибирається таким, щоб був забезпечений легкий доступ при монтажі, огляді і відповідному техобслуговуванні.

У будинках з декількома поверхами раціонально встановити поверхові електричні щитки. Це дозволяє скоротити витрату дроти, розвантажити головний щит і спрощує управління електропостачанням. Використовуйте тільки сертифіковані матеріали, що дозволить мінімізувати ризик виникнення пожежі внаслідок застосування низькоякісних матеріалів і комплектуючих.

Правила та рекомендації

Загальним правилом для всіх типів будинків, і дерев'яних в тому числі, є необхідність правильного визначення максимального навантаження на ту чи іншу лінію, і відповідно правильний вибір типу і перетину дроту. Важливо встановити в будинку пристрій захисного відключення УЗО або диференційний автомат. Такий захист спрацює при короткому замиканні, спалаху електроприладів і при випадковому дотику людини до струмоведучих частин обладнання. Металорукави (короба) і труби, в яких прокладається проводка, в обов'язковому порядку необхідно заземлювати. Рукава укладаються таким чином, що б конструкційні елементи будинку - балки, колоди - не чинили на провід тиску чи іншого механічного впливу. Всю проводку в будинку важливо виконувати комплексно, із заздалегідь розробленим проектом, а не частинами в міру надходження фінансування.

При електрифікації будинку, і не тільки дерев'яного, рекомендується уникати такої ситуації, коли роботу починає один фахівець, продовжує інший, а закінчує третій.

Доручайте таку роботу професіоналам. Не слід економити і залучати до такого роду робіт монтажників - любителів, умільців-самоучок, майстровитих сусідів і друзів. Монтаж і підключення повинен здійснювати кваліфікований атестований електрик, що має допуск до таких робіт по класу напруги. Краще якщо це буде співробітник фірми, з якою укладено договір на виконання робіт. Якщо з проводкою виникнуть проблеми, фірму підрядника можна легко знайти, а умови гарантії повинні бути чітко обумовлені у відповідному договорі.

Електромонтантажні роботи в дерев'яному будинку зручно розділити на дві стадії. На першій стадії встановлюється розподільний щит з лічильником електричної енергії, УЗО з автоматичними вимикачами. Потім підводиться зовнішня повітряна або кабельна лінія, робиться внутрішня розводка проводів відповідно до проекту, висвердлюють отвори під майбутні розетки, монтується контур захисного заземлення.

Після закінчення внутрішнього оздоблення, обробки стель, підлог, стін, установки дверей і віконних рам починають другу стадію електрифікації дерев'яного будинку. Тоді вже встановлюють і підключають світильники, бра і люстри, монтують розетки, підключають побутову техніку.

Якщо роботи з електрифікації дерев'яного будинку проводить атестована сертифікована фірма, власнику будинку, здавалося б, і не обов'язково знати технічні особливості проекту. Однак, є ряд особливостей, які корисно знати хоча б для того, щоб розмовляти з електромонтажниками на їх професійною мовою.

 

Виконані роботи

Веб-портал JooMix.