Монтаж електропроводки

Монтаж електропроводки в дерев'яному будинку

Часи, коли електропроводка в дерев'яному будинку мала вигляд товстого чорного дроту, намотаного на вбиті в стіну керамічні ізолятори, давно минули. Сучасна проводка повинна відповідати певним технічним параметрам, в той же час бути непомітною і доступною для проведення профілактичних, ремонтних і вимірювальних робіт.

Як же правильно розрахувати і змонтувати внутрішню приховану проводку в дерев'яному будинку, без ризику виникнення непередбачених ситуацій? Для цього існує спеціальний документ - «Правила улаштування електроустановок». Не слід ставитися до нього зі зневагою, як до чергової бюрократичної вигадки. Кожне обмеження виникло не тільки в результаті розрахунків інженерів, але і внаслідок конкретних нещасних випадків.

Однією з вимог до таких робіт є те що прихована електропроводка в дерев'яному будинку повинна виконуватися із застосуванням проводів, покритих негорючою ізоляцією. Одним з таких є провід марок ВВГнг (А), ВВГнг LS, РКГМ або NYM.

Проводи прокладаються всередині металевих трубчастих каналів, надійно з'єднаних між собою способом зварювання або болтовими кріпленнями з електричною провідністю. Трубчастий контур в обов'язковому порядку заземлюється, щоб уникнути виникнення іскріння або пробою.

Використання гофрованих труб з пластику або металу в дерев'яних будівлях не допускається, якщо вони надійно не ізольовані від контакту з горючими матеріалами шаром негорючих речовин низької теплопровідності. Обробка дерева негорючою речовиною таким захистом не є, так, як при високих температурах електричної дуги замикання стримуючого ефекту не надає.

Як не можна робити проводку в дерев'яному будинку
При монтажі електроліній в будинках з дерева багато електриків, особливо непрофесійних, допускають найбільш поширену, тому і найнебезпечнішу помилку - монтують провід безпосередньо на дерев'яну конструкцію, та ще й прикривають магістраль дерев'яними оздоблювальними матеріалами. Зайва надія на міцність ізоляції проводу обертається пожежею через кілька років експлуатації. Усередині дерев'яних каналів відбувається багато процесів, які передбачити не можна. Температурні перепади, зміна вологості, накопичення пилу, деформації викликають мікропошкодження ізоляційних матеріалів навіть найвищої якості. При досить високих навантаженнях, наприклад, коли включено освітлення у всіх кімнатах, працюють телевізор, холодильник, та ще й хлібопічка або мультиварка, можливий пробій між провідниками що йдуть паралельно. Якщо вони нічим не відгороджені від дерев'яної основи, електропроводка в дерев'яному будинку спалахує - пожежа неминуча.

При монтажі прихованої електропроводки в дерев'яному будинку заборонено прокладати кабель безпосередньо по дерев'яних основах, а також виконувати прокладку з використанням гофрованих труб (гофра), металлорукавів і пластикових коробах. Це є порушенням «Правил улаштування електроустановок» 7.1.38.

Використання пластикових гладких або гофрованих труб небезпечно через можливість ушкодження їх гризунами. Як показує практика - сучасні миші і щури дуже люблять поласувати ізоляцією проводів, та й самими трубами. Скупчення деревного пилу в коробах і каналах призводить до дуже швидкого загорання і розповсюдження вогню по всьому будинку.

Небезпека полягає в тому, що полум'я поширюється всередині стін. Загасити його звичайними пожежними засобами практично неможливо, навіть якщо воно виявлено на початковому етапі.

Монтаж електропроводки в дерев'яному будинку, особливо при його недбалому виконанні, часто супроводжується мікроскопічними ушкодженнями ізоляції, які при нагріванні можуть служити причиною замикання. Температура дуги, що виникає при замиканні провідників, досягає 5000 ° С.

Пластикові короби і гофровані рукави такої температури не витримують і прогорають, даючи доступ полум'ю до дерев'яних конструкцій. Навіть просочене спеціальними речовинами дерево при нагріванні до такої міри спалахує.

Не захищають від такої високої температури і сталеві гофровані рукави. Їх стінки дуже тонкі і не розраховані на такий високий рівень нагріву. Однією з характеристик захисних каналів для прокладки електропроводки є локалізаційна здатність - властивість витримати процес короткого замикання без прогорання протягом того часу, який необхідний для самозатухання дуги.

Достатній рівень цього параметру мають тільки сталеві короби і труби. Саме вони і є єдино можливими елементами для прокладки прихованих електромереж в дерев'яних будівлях.

Металеві труби дуже технологічні для установки каналів проходження електрокабелю. Крім можливості нарізування їх на шматки необхідної довжини, їх можна з'єднувати різними способами: зварюванням, пайкою, різьбовими муфтами, трійниками і т.д. Стійкість труб до корозії можна збільшити, пофарбувавши її захисною фарбою.

Вартість сталевих труб прирівнюється з вартістю гофрованого рукава хорошої якості. Мідні труби трохи дорожчі, але вони простіші в монтажі і практично не схильні до атмосферних впливів.

Випробувальні роботи після монтажу проводки в дерев'яному будинку
Після закінчення монтажу металевих труб і коробок майбутньої електромережі проводиться вимір заземлення, який повинен визначити надійність з'єднання всіх частин ланцюга. Всі конструкційні елементи повинні бути з'єднані в один безперервний ланцюг, що забезпечує захист на будь-якій ділянці при приєднанні до шини з маркуванням «РЕ».

Після закінчення перевірочних робіт і усунення всіх можливих недоробок, проводяться роботи з прокладання кабелю. Довжина кабелю повинна вибиратися так, щоб в кожній монтажній коробці створювався певний запас довжини, який може знадобитися при зміні підключень.

У разі точної відповідності довжини кабелю відстані між установочними коробками, якщо потрібно підключити інший прилад, вимикач або зробити інші роботи, потрібно міняти кабель на всій довжині ділянки. Процес досить трудомісткий, та й вартість якісного кабелю досить висока.

Використовуються в прокладанні мереж дерев'яного будинку тільки трижильні або пятіжільних кабелі з обов'язковим заземленням. Експлуатація мережі без заземлення суперечить не тільки правилам техніки безпеки, а й елементарному здоровому глузду.

Виконані роботи

Веб-портал JooMix.